הסעודה האחרונה של לאונרדו דה וינצ'י

ציור "הסעודה האחרונה" של ליאונרדו דה וינצ'י מצויר על הקיר של מנזר סנטה מריה במילאנו. ציור זה הוא ציור חשוב ומרכזי שנותח ללא הרף והווה השראה וגם מקור לביקורת בקרב אמנים רבים. ציור זה מתאר את הארוחה האחרונה של ישו, כנראה סעודת פסח עם תלמידיו. לפי הכתובים בברית החדשה בסעודה זאת מכריז ישו לתלמידיו כי אחד מהם יבגוד בו ויסגיר אותו.

מצב שימור הציור

מבחינת שימור, מצב הציור אינו טוב. בשל תנאי הסביבה והאקלים הציור נהרס מאוד לאורך השנים. ניסיונות רבים לבצע שיקום ורסטורציה לציור בוצעו. אחרון התיקונים והשיקומים נערכו בשנת 1999. הציור נמצא בחדר האוכל של מנזר סנטה מריה לה גרזו במילאנו. מול הציור של הסעודה האחרונה נמצא ציור של הצליבה של ישו שגם הוא לא נשמר היטב ונמצא במצב גרוע כמו הסעודה האחרונה של ישו.

משך יצירת הציור

ציור הסעודה האחרונה צויר במשך 3 שנים משנת 1495 ועד לשנת 1498. דה וינצ'י לא ביצע ברציפות רק ציור ייחודי זה ויש סברה כי אחד מהכמרים במנזר התלונן על דה וינצ'י שאינו מסיים בזמן את הציור הזה ולכן החליט לאונרדו דה וינצ'י לצייר את פניו של אותו נזיר ליהודה איש קריות שבגד לכאורה בישו.

פרטים בציור

בציור ניתן לראות את התגובות השונות של התלמידים לאמירתו של ישו שאחד מהם יבגוד בו. הדמויות בתמונה מביעות כעס ותדהמה. רשימותיו של ליאונרדו דה וינצ'י שפכו אור על יצירה זאת ובזכותן גילו את שמות כול תלמידיו של ישו אשר ישבו בארוחה סביב השולחן. לפני שנחשפו רשימותיו של דה וינצ'י ניתן היה לזהות בתמונה רק את יהודה איש קריות, פטר וג'והן.

תלמידי ישו

לתלמידי ישו בציור תגובות חזקות, השליחים ברתולומיאו, ג'יימס ואנדרו נראים מופתעים. יהודה איש קריות, פטר וג'והן יושבים יחד. יהודה איש קריות נראה מופתע ומסתייג מהגילוי של תוכניתו. הוא מחזיק תיק קטן כסמל אולי לשוחד שקיבל על כך שבגד בישו או אולי כי היה איש הכספים של התלמידים של ישו, יהודה איש קריות הוא היחידי שמרפקיו על השולחן וראשו הנמוך מכול שאר האנשים בשולחן. פטר נראה כועס ומחזיק בסכין שמופנה נגד מקומו של ישו כמו להראות שהוא רוצה לנקום על הבגידה בישו. התלמידים תומס, ג'יימס ופיליפ נראים כועסים, המומים ותמהים כך גם מתיו, תדאוס, ושמעון גם נראים מלאי שאלות ותמיהה.

נקודות נוספות

כול היושבים סביב השולחן פונים קדימה ולא רואים אותם מצד הגב. דמותו של יהודה איש קריות נמצאת חלקה בצל – בציורים מוקדמים יותר של יוצרים של הארוחה האחרונה יהודה איש קריות צויר נפרד לגמרי מקבוצת שאר התלמידים של ישו. ישו נמצא במרכז התמונה. ישו הוא כמובן מרכז הפרספקטיבה של כול שאר הציור וכול חלקיו. המספר 3 המאפיין את הנצרות חוזר פעמים רבות בציור. השליחים או התלמידים יושבים בקבוצות של שלושה. יש 3 חלונות מאחורי ישו, צורתו של ישו היא כמו משולש.