לאונרדו דה וינצ'י ויצירותיו המפורסמות

לאונרדו דה וינצ'י נולד בשנת 1452 וחי עד 1519. הוא אחד מגדולי אמני הרנסנס. הוא תרם לאנושות לפחות 15 יצירות בעלות ערך מיוחד ויוצא דופן. היצירות שלו אינן חתומות. בשל התנסותו עם טכניקות יוצאות דופן, רבות מיצירותיו לא שרדו את שיני הזמן. מציאת המחברות שלו תרמה להבנת יצירתו וגילתה תוכניות שלו טכניקות שלו שרטוטים, דיאגראמות מדעיות, והגות שלו על הטבע של הציור. למחברות שלו מיוחס ערך רב של ואמנים רבים אחריו למדו מהן רבות על יצירותיו.
יצירות חשובות ובולטות
יש לדה וינצ'י יצירות חשובות רבות, כמו:

הציור "מדונה ופרח הציפורן". ציור נוסף הוא "סנט ג'רום במדבר", הציור "מדונה ליטה" שנוצר בסוף המאה ה 15 ומשמעותו המדונה המניקה את ישו התינוק, ציור זה מוצג במוזיאון המורשת בסנט פטרבורג ברוסיה. העבודה אינה מושלמת ויש בה גם חסרונות שמיוחסים לעובדה שאת העבודה כנראה סיים אחד מתלמידיו של ליאונרדו.

ציור הבשורה

ציור מוקדם ומצוין של ליאונרדו דה וינצ'י, מיוחס על ידי רוב המומחים לדה וינצ'י.

הטבלת ישו

ציור שצויר על ידי אנדראה דה ורוציאו והמלאך ליד ישו צויר על ידי לאונרדו דה וינצ'י, לאונרדו דה וינצ'י צייר גם את רוב הרקע של התמונה וחלקים של ישו. רוב המומחים מסכימים כי יצירת ההטבלה של ישו נוצרה על ידי ליאונרדו דה וינצ'י.

הבתולה על הסלעים

עבודה נוספת היא "הבתולה על הסלעים" המיוחסת בהסכמה על ידי כול החוקרים ללאונרדו דה וינצ'י, גרסה של ציור זה נמצאת במוזיאון הלובר בפאריז וגרסה נוספת נמצאת בגלריה הלאומית בלונדון. הציורים צוירו על לוח עץ והציור בלובר הועבר לקנבס. בציורים ניתן לראות את המדונה, את ישו הילד, את ג'ון המטביל כילד ומלאך. יש בין הגרסאות השונות של יצירות אלה הבדלים בצבעים, בתאורה, בצמחיה, ציורים בהם ישנו מלאך המנגן בצד בכלי נגינה מיוחסים לליאונרדו דה וינצ'י.

פורטרט של מוסיקאי

ישנם עוד ציורים חשובים כמו "פורטרט של מוסיקאי", גברת עם סמור ציור שנוצר בין השנים 1489-1490 הגברת המצוירת היא סיסיליה גאלרני. הציור צויר כאשר הייתה פילגשו של לוידביקו ספורצה הדוכס של מילאנו. זה ציור אחד מתוך 4 יחידים שהם פורטרטים של נשים וביניהם קיימת גם המונה ליזה.

הנפחית היפה

לה בל פרונייר. גברת עם סמור – כלומר סיסיליה גאלרני הייתה ממשפחה ללא כסף או תארי אצולה אך נודעה בחוכמתה, יופייה, והשירה היפה שכתבה.
הסעודה האחרונה

קיים כמובן גם ציור "הסעודה האחרונה של ישו" – המתאר את ישו ותלמידיו כאשר הוא מספר להם שאחד מהם עומד לבגוד בו. קיים ציור הנפחית היפה, אחד מתוך 4 פורטרטים של נשים המיוחסים לליאונרדו דה וינצ'י.
המונה ליזה

אך אין ספק כי הציור המפורסם והחשוב ביותר של ליאונרדו דה וינצ'י הוא ציור "המונה ליזה". המונה ליזה או "הג'קונדה" – זה הציור המפורסם ביותר, הציור הנצפה ביותר בעולם הציור שנכתב עליו הכי הרבה מכול ציור אחר, נכתבו על ציור זה שירים רבים, ונכתבה עליו גם בקורת רבה ופרודיות רבות. הציור הוא כנראה ציור של ליסה גרכדיני אשתו של פרנצ'יסקו דל ג'קונדו. הציור נקנה על ידי המלך פרנסיס הראשון של צרפת. וכעת הוא שייך לרפובליקה הצרפתית. הוא נימצא במוזיאון הלובר. דו המשמעות והמסתורין של הג'קונדה כישפו דורות של צופים. יש בתמונה תחושה של אשליה ואוירה מיוחדת שגרמו להתלהבות והתרגשות בקרב מיליונים.